Okolica

W bliskiej okolicy jest mnóstwo różnorodnych atrakcji do zwiedzania i wędrówek w góry. Z Jedliny-Zdroju można wejść na Górę Borową (853 m n.pm.), gdzie z wieży widokowej można zobaczyć całą panoramę Gór Wałbrzyskich a przy dobrej pogodzie  Wielką Sowę i Śnieżkę.

Odkrywców przyciągają także Kompleks Riese, Pałac Jedlinka, Zamek Książ czy skalne miasta. Aktywni będą zachwyceni trasami biegowymi, rowerowymi, górskimi szlakami. „Emocji na wysokim poziomie” dostarczy Park Aktywności z trasami linowymi (Trasa Maluch, Junior, Standard, Extremum oraz Tyrolska) oraz tor saneczkowy. W zimie zapraszamy do Śniegowego Parku z wyciągiem orczykowym dla najmłodszych miłośników białego szaleństwa.

Atrakcje

Tor saneczkowy

Tor saneczkowy

Saneczki rozpędzają się od razu. W pierwszym przejeździe poznajesz trasę i sprzęt. Już w drugim szukasz optymalnego toru jazdy, osiągasz coraz wyższą prędkość, czujesz wiatr we włosach, a na zakrętach siłę odśrodkową. Całkiem jak na zimowych igrzyskach olimpijskich, ale tor saneczkowy w Jedlinie ma tę przewagę, że działa przez cały rok. Ma 600 m długości i kilkanaście zakrętów. To emocje dla całej rodziny.

zobacz na mapie
Pałac Jedlinka

Pałac Jedlinka

Dreszczyk emocji i aura tajemnic. Pałac Jedlinka to podróż w barwną i pełną zagadek przeszłość. Tu mieścił się sztab organizacji Todt, która budowała podziemny kompleks Riese ? w jego pomieszczeniach można się poczuć jak Hans Kloss. Tu jest niezwykła komnata heraldyczna, a także sale, w których czas zatrzymał się ponad 100 lat temu.

Pałac Jedlinka to także pasjonujące rekonstrukcje historyczne, mrożące krew w żyłach opowieści o duchach, sekrety bogatych fabrykantów, pojedynki, intrygi dworskie, samolot Czerwonego Barona i ukryte skrzynie ze skarbami.

zobacz na mapie
Browar Jedlinka

Browar Jedlinka

Ciemne o czerwonawej barwie, delikatnym zapachu karmelu i aromatycznego chmielu, a może lekkie, orzeźwiające pszeniczne o złoto-bursztynowej barwie? Czerwony Baron, Marcowa Dama, Jaśnie Książę i Pszeniczny Pan. Takie piwo jest tylko w Jedlinie. Takich smaków nie spotkacie nigdzie indziej, aż ślinka cieknie.

zobacz na mapie
Park Aktywności - park linowy

Park Aktywności - park linowy

21 przeszkód, 500 m do pokonania, w najwyższym punkcie 15 m nad ziemią. To trasa ?Tyrolska? ? nazwa nie jest przypadkowa, jest najtrudniejsza, ale w parku linowym w Jedlinie jest 5 tras zróżnicowanych pod względem trudności. Na przykład trasa ?Maluch? jest przeznaczona dla najmłodszych (od 3 lat) i bardzo bezpieczna, chroniona specjalnymi siatkami. Trasę odpowiednią dla siebie znajdzie tam dosłownie każdy. Jak wygląda park linowy? Przypomina spore miasteczko zbudowane na drzewach, trochę jak z ?Robin Hooda? z Kevinem Costnerem.

zobacz na mapie
Bulodrom

Bulodrom

Ważysz w dłoni niewielką, stalową kulę, oceniasz położenie kul przeciwnika, precyzyjny ruch nadgarstkiem, twoja kula ląduje najbliżej świnki (małej kulki). Bule, a właściwie petanque, to wyjątkowa gra ? na pozór spokojna, ale wypełniona emocjami. Poza tym nie wymaga kondycji czy specjalnych umiejętności. To aktywny wypoczynek dla każdego i świetna zabawa nawet dla tych, którzy nigdy jeszcze w to nie grali. Uwaga ? bardzo szybko wciąga!

zobacz na mapie
Szlak Zdrojowy

Szlak Zdrojowy

Malownicze punkty widokowe ? w tym na najwyższy szczyt Gór Wałbrzyskich i panorama Gór Sowich, promenada uzdrowiskowa, polany słoneczna i oddechowa. Szlak uzdrowiskowy to wędrówka przez najbardziej zielone i najciekawsze miejsca w Jedlinie-Zdroju.

Szlak uzdrowiskowy w jedlinie to także znakomita trasa dla wielbicieli nordic walking oraz biegaczy. Natomiast zimą przygotowywane są tu trasy dla narciarzy biegowych ? w sam raz dla początkujących i średniozaawansowanych.

Wieża wspinaczkowa

Wieża wspinaczkowa

Ma 15 m wysokości, 3 ściany i ok. 1000 chwytów. Stopień trudności? Na przykład na ścianie ?Standard? wyznaczone są dwie drogi, z którymi poradzi sobie każdy, kto ma choćby niewielkie doświadczenie. Z kolei obie drogi ściany ?Junior? to wymarzone i bezpieczne miejsce dla początkujących i dzieci. W razie potrzeby pomogą instruktorzy. Z góry świat wygląda inaczej, zwłaszcza jeśli wdrapiemy się tam sami po niemal pionowym wejściu. Natomiast zdobycie szczytu drogami na ścianie ?Extreme? wymaga już sporych umiejętności ? doświadczeni poczują tam adrenalinę.

zobacz na mapie
Jazda konna

Jazda konna

Dolny Śląsk to kraina zamków, pałaców i warowni. W siodle, jadąc przez tajemnicze lasy u stóp Zamku Książ, można poczuć się jak w dawnych, rycerskich czasach. Stadnina przy zamku oferuje jazdy konne (w Książańskim Parku Krajobrazowym wytyczone są specjalne szlaki do jazdy konnej), a poza tym także przejazdy bryczką. Wielką atrakcją sezonu zimowego są natomiast kuligi ? oczywiście pod warunkiem, że dopiszą warunki.

zobacz na mapie
Bieganie

Bieganie

Urozmaicone trasy i wiele różnych zawodów. Jedlina oferuje doskonałe warunki dla biegaczy. Zarówno dla tych, dla których to przyjemna rekreacja, jak i dla tych, którzy szukają jak najlepszych warunków do poważniejszych wyzwań lub profesjonalnego treningu.
Najważniejsze wydarzenie w biegowym kalendarzu Jedliny to Półmaraton Górski ? jedyny taki bieg w Polsce.

Zamek Rogowiec

Zamek Rogowiec

Krążą tam duchy Raubritterów, czyli rycerzy-rozbójników. Ze swego zamku, wzniesionego nad stromym urwiskiem, widzieli jak na dłoni całą okolicę, w tym trakt handlowy łączący Czechy ze Śląskiem. To najwyżej położone ruiny zamku w Polsce (870 m n.p.m.). Zachowały się fragmenty murów, a widok nadal jest stamtąd znakomity.

zobacz na mapie
Sokołowsko

Sokołowsko

Słynny szwajcarski kurort Davos powstał na wzór Sokołowska, które było znane jako miejscowość lecznica od 1854 roku. W malowniczej górskiej dolinie nadal czuć klimat dawnych czasów. Zobaczymy tu m.in. ruiny
(w odbudowie) wielkiego sanatorium dra Brehmera, założyciela uzdrowiska, tradycyjną sudecką drewnianą architekturę, jakby żywcem wyjętą z dawnych fotografii, czy niewielką cerkiew św. Michała Archanioła. Atrakcją Sokołowska jest także coroczny Festiwal Filmowy Hommage ? Kieślowski (Krzysztof Kieślowski przez pewien czas mieszkał w Sokołowsku).

zobacz na mapie
Zamek Książ

Zamek Książ

Sylwetka zamku, dawniej siedziba najbardziej wpływowego rodu śląskiej arystokracji ? von Hochberg, majestatycznie wznosi się nad urwiskiem. To trzeci pod względem wielkości zamek w Polsce. Zwiedzać można również najbardziej tajemniczą część Książa – tunele wykute w skale pod zamkiem w czasie II wojny światowej.

Koniecznie trzeba pospacerować po wspaniałych książęcych ogrodach, tworzonych na wzór francuski, a także zajrzeć do palmiarni, w której jest ponad 250 gatunków roślin.

zobacz na mapie
Zapora nad Jeziorem Bystrzyckim

Zapora nad Jeziorem Bystrzyckim

Ma 230 metrów długości i 44 wysokości. Zapora w Zagórzu Śląskim to imponujący stylowy obiekt (powstał w 1917 roku), na dodatek zbudowany w niezwykle malowniczym, dzikim przełomie rzeki Bystrzycy. Obraz dopełniają wysokie, zalesione brzegi Jeziora Lubachowskiego, a nad wszystkim góruje zamek Grodno (LINK). W Lubachowie, poniżej zapory, nadal działa stara elektrownia wodna, częściowo z zachowanym wyposażeniem z początku XX w.

zobacz na mapie
Zamek Grodno

Zamek Grodno

Strzelista zamkowa wieża, lochy z salą tortur i legendy o białej damie. Grodno w Zagórzu Śląskim było kiedyś największym zamkiem na Dolnym Śląsku, siedzibą śląskiej arystokracji i rycerzy-rabusiów. Widok z wieży zapiera dech w piersiach ? to górski pejzaż z malowniczym Jeziorem Bystrzyckim rozciągającym się u stóp zamku.

zobacz na mapie
Kompleks Riese

Kompleks Riese

Fabryki i laboratoria tajnej broni III Rzeszy? A może największa kwatera Hitlera? Riese, czyli ?Olbrzym?, to 6 podziemnych kompleksów pod Górami Sowimi ? sztolnie, podziemne hale i bunkry, a także konstrukcje przy Zamku Książ.

To najbardziej tajemnicze podziemne obiekty w Polsce. Być może miały tworzyć wielkie miasto pod Górami Sowimi. ?Olbrzym? nigdy nie został dokończony. Nie wiadomo do czego był przeznaczony. Wiele jego tajemnic nadal czeka na odkrywców.

zobacz na mapie
Na Wielką Sowę

Na Wielką Sowę

Wyprawa do białej wieży na szczycie Wielkiej Sowy. Przez tajemnicze, zalesione góry. Malownicza trasa w sam raz na dłuższą, całodzienną wycieczką.

Do Andrzejówki

Do Andrzejówki

Ruiny zamku rycerzy-rabusiów, kręte górskie ścieżki, Skalna Brama i tradycyjne sudeckie schronisko. Malownicza trasa w sam raz na spokojną, całodzienną wycieczką.

MTB Tour de Głuszyca

MTB Tour de Głuszyca

Gotowi na wyzwanie? Pętla przez wszystkie górskie grzbiety wokół Głuszycy to jedna z tras Strefy MTB (szlak zielony). Bardzo ciekawa, zróżnicowana i malownicza. Prowadzi m.in. przez ruiny zamku Rogowiec, dawnej siedziby Raubritterów, obok schroniska Andrzejówka czy krętymi drogami Gór Suchych.

zobacz na mapie
MTB na Cesarskie Skały

MTB na Cesarskie Skały

Jedna z tras Strefy MTB w Głuszycy (szlak pomarańczowy). Z Cesarskich Skał rozciąga się panorama Gór Suchych z Ruprechtickim Szpiczakiem, a przy dobrej pogodzie widać także Śnieżkę. Trasa prowadzi także przez malownicze głuszyckie stawy.

Wyciąg narciarski w Jedlinie

Wyciąg narciarski w Jedlinie

Z kolorowymi przeszkodami, ale łagodnie i miękko. Ok. 300-metrowy stok w Jedlinie, o niewielkim nachyleniu, z wyciągiem orczykowym, sztucznie naśnieżany i oświetlony po zmroku, jest doskonały dla początkujących. Podróż pod górę ułatwiają im dwa taśmowe przenośniki narciarskie o łącznej długości około 120 metrów. Na stoku działa także przedszkole i szkoła narciarska dla dzieci w wieku od 4 do 14 lat. Jeździć na nartach uczą wykwalifikowani instruktorzy.

zobacz na mapie