Okolica
W bliskiej okolicy jest mnóstwo różnorodnych atrakcji do zwiedzania i wędrówek w góry. Z Jedliny-Zdroju można wejść na Górę Borową (853 m n.pm.), gdzie z wieży widokowej można zobaczyć całą panoramę Gór Wałbrzyskich a przy dobrej pogodzie Wielką Sowę i Śnieżkę.
Odkrywców przyciągają także Kompleks Riese, Pałac Jedlinka, Zamek Książ czy skalne miasta. Aktywni będą zachwyceni trasami biegowymi, rowerowymi, górskimi szlakami. „Emocji na wysokim poziomie” dostarczy Park Aktywności z trasami linowymi (Trasa Maluch, Junior, Standard, Extremum oraz Tyrolska) oraz tor saneczkowy. W zimie zapraszamy do Śniegowego Parku z wyciągiem orczykowym dla najmłodszych miłośników białego szaleństwa.
Atrakcje
Tor saneczkowy
Saneczki rozpędzają się od razu. W pierwszym przejeździe poznajesz trasę i sprzęt. Już w drugim szukasz optymalnego toru jazdy, osiągasz coraz wyższą prędkość, czujesz wiatr we włosach, a na zakrętach siłę odśrodkową. Całkiem jak na zimowych igrzyskach olimpijskich, ale tor saneczkowy w Jedlinie ma tę przewagę, że działa przez cały rok. Ma 600 m długości i kilkanaście zakrętów. To emocje dla całej rodziny.
Browar Jedlinka
Ciemne o czerwonawej barwie, delikatnym zapachu karmelu i aromatycznego chmielu, a może lekkie, orzeźwiające pszeniczne o złoto-bursztynowej barwie? Czerwony Baron, Marcowa Dama, Jaśnie Książę i Pszeniczny Pan. Takie piwo jest tylko w Jedlinie. Takich smaków nie spotkacie nigdzie indziej, aż ślinka cieknie.
Park Aktywności - park linowy
21 przeszkód, 500 m do pokonania, w najwyższym punkcie 15 m nad ziemią. To trasa ?Tyrolska? ? nazwa nie jest przypadkowa, jest najtrudniejsza, ale w parku linowym w Jedlinie jest 5 tras zróżnicowanych pod względem trudności. Na przykład trasa ?Maluch? jest przeznaczona dla najmłodszych (od 3 lat) i bardzo bezpieczna, chroniona specjalnymi siatkami. Trasę odpowiednią dla siebie znajdzie tam dosłownie każdy. Jak wygląda park linowy? Przypomina spore miasteczko zbudowane na drzewach, trochę jak z ?Robin Hooda? z Kevinem Costnerem.
Bulodrom
Ważysz w dłoni niewielką, stalową kulę, oceniasz położenie kul przeciwnika, precyzyjny ruch nadgarstkiem, twoja kula ląduje najbliżej świnki (małej kulki). Bule, a właściwie petanque, to wyjątkowa gra ? na pozór spokojna, ale wypełniona emocjami. Poza tym nie wymaga kondycji czy specjalnych umiejętności. To aktywny wypoczynek dla każdego i świetna zabawa nawet dla tych, którzy nigdy jeszcze w to nie grali. Uwaga ? bardzo szybko wciąga!
Wieża wspinaczkowa
Ma 15 m wysokości, 3 ściany i ok. 1000 chwytów. Stopień trudności? Na przykład na ścianie ?Standard? wyznaczone są dwie drogi, z którymi poradzi sobie każdy, kto ma choćby niewielkie doświadczenie. Z kolei obie drogi ściany ?Junior? to wymarzone i bezpieczne miejsce dla początkujących i dzieci. W razie potrzeby pomogą instruktorzy. Z góry świat wygląda inaczej, zwłaszcza jeśli wdrapiemy się tam sami po niemal pionowym wejściu. Natomiast zdobycie szczytu drogami na ścianie ?Extreme? wymaga już sporych umiejętności ? doświadczeni poczują tam adrenalinę.
Bieganie
Urozmaicone trasy i wiele różnych zawodów. Jedlina oferuje doskonałe warunki dla biegaczy. Zarówno dla tych, dla których to przyjemna rekreacja, jak i dla tych, którzy szukają jak najlepszych warunków do poważniejszych wyzwań lub profesjonalnego treningu.
Najważniejsze wydarzenie w biegowym kalendarzu Jedliny to Półmaraton Górski ? jedyny taki bieg w Polsce.
Zamek Rogowiec
Krążą tam duchy Raubritterów, czyli rycerzy-rozbójników. Ze swego zamku, wzniesionego nad stromym urwiskiem, widzieli jak na dłoni całą okolicę, w tym trakt handlowy łączący Czechy ze Śląskiem. To najwyżej położone ruiny zamku w Polsce (870 m n.p.m.). Zachowały się fragmenty murów, a widok nadal jest stamtąd znakomity.
Sokołowsko
Słynny szwajcarski kurort Davos powstał na wzór Sokołowska, które było znane jako miejscowość lecznica od 1854 roku. W malowniczej górskiej dolinie nadal czuć klimat dawnych czasów. Zobaczymy tu m.in. ruiny (w odbudowie) wielkiego sanatorium dra Brehmera, założyciela uzdrowiska, tradycyjną sudecką drewnianą architekturę, jakby żywcem wyjętą z dawnych fotografii, czy niewielką cerkiew św. Michała Archanioła. Atrakcją Sokołowska jest także coroczny Festiwal Filmowy Hommage ? Kieślowski (Krzysztof Kieślowski przez pewien czas mieszkał w Sokołowsku).
Zamek Książ
Sylwetka zamku, dawniej siedziba najbardziej wpływowego rodu śląskiej arystokracji ? von Hochberg, majestatycznie wznosi się nad urwiskiem. To trzeci pod względem wielkości zamek w Polsce. Zwiedzać można również najbardziej tajemniczą część Książa – tunele wykute w skale pod zamkiem w czasie II wojny światowej.
Koniecznie trzeba pospacerować po wspaniałych książęcych ogrodach, tworzonych na wzór francuski, a także zajrzeć do palmiarni, w której jest ponad 250 gatunków roślin.
Zapora nad Jeziorem Bystrzyckim
Ma 230 metrów długości i 44 wysokości. Zapora w Zagórzu Śląskim to imponujący stylowy obiekt (powstał w 1917 roku), na dodatek zbudowany w niezwykle malowniczym, dzikim przełomie rzeki Bystrzycy. Obraz dopełniają wysokie, zalesione brzegi Jeziora Lubachowskiego, a nad wszystkim góruje zamek Grodno (LINK). W Lubachowie, poniżej zapory, nadal działa stara elektrownia wodna, częściowo z zachowanym wyposażeniem z początku XX w.
Zamek Grodno
Strzelista zamkowa wieża, lochy z salą tortur i legendy o białej damie. Grodno w Zagórzu Śląskim było kiedyś największym zamkiem na Dolnym Śląsku, siedzibą śląskiej arystokracji i rycerzy-rabusiów. Widok z wieży zapiera dech w piersiach ? to górski pejzaż z malowniczym Jeziorem Bystrzyckim rozciągającym się u stóp zamku.
Kompleks Riese
Fabryki i laboratoria tajnej broni III Rzeszy? A może największa kwatera Hitlera? Riese, czyli ?Olbrzym?, to 6 podziemnych kompleksów pod Górami Sowimi ? sztolnie, podziemne hale i bunkry, a także konstrukcje przy Zamku Książ.
To najbardziej tajemnicze podziemne obiekty w Polsce. Być może miały tworzyć wielkie miasto pod Górami Sowimi. ?Olbrzym? nigdy nie został dokończony. Nie wiadomo do czego był przeznaczony. Wiele jego tajemnic nadal czeka na odkrywców.
Na Wielką Sowę
Wyprawa do białej wieży na szczycie Wielkiej Sowy. Przez tajemnicze, zalesione góry. Malownicza trasa w sam raz na dłuższą, całodzienną wycieczką.
Do Andrzejówki
Ruiny zamku rycerzy-rabusiów, kręte górskie ścieżki, Skalna Brama i tradycyjne sudeckie schronisko. Malownicza trasa w sam raz na spokojną, całodzienną wycieczką.
Wyciąg narciarski w Jedlinie
Z kolorowymi przeszkodami, ale łagodnie i miękko. Ok. 300-metrowy stok w Jedlinie, o niewielkim nachyleniu, z wyciągiem orczykowym, sztucznie naśnieżany i oświetlony po zmroku, jest doskonały dla początkujących. Podróż pod górę ułatwiają im dwa taśmowe przenośniki narciarskie o łącznej długości około 120 metrów. Na stoku działa także przedszkole i szkoła narciarska dla dzieci w wieku od 4 do 14 lat. Jeździć na nartach uczą wykwalifikowani instruktorzy.